Na co se mě bude zahradní architekt ptát

Pozvete-li si domů zahradního architekta na konzultaci, bude se především snažit zjistit, co od zahrady očekáváte. Nemusíte se bát, bude se snažit Vám především naslouchat a rozhovor bude veden v příjemném duchu. Zde je krátký návod, jak se na jeho návštěvu připravit:

První naše otázka bude znít, „komu bude nová zahrada sloužit“. Jiné požadavky mají mladé rodiny s dětmi, jiné rodiny s dětmi již odrostlými.

V naší firmě jsme přesvědčeni, že kompozice zahrady je především výrazem její funkce. Tedy, že nejdůležitější je zodpovědět si otázku, „k čemu má zahrada složit, co bych v ní chtěl dělat“. Současné zahrady rodinných domů se zakládají pro nejrůznější aktivity a funkce.

U většiny zákazníků většinou panuje shoda na tom, že by v zahradě chtěli relaxovat, lenošit, odpočívat. Zahrada tedy přebírá funkci dalšího obytného prostoru, stává se venkovním obývacím pokojem. K tomuto účelu musí být útulná, hezká a patřičně zařízena (posezení, lavička, houpací síť). Popřemýšlejte, jaké zahrady se Vám vlastně líbí a nejlépe nám připravte referenční obrázky.

Naše další otázky pak budou směřovat k volnočasovým aktivitám na zahradě: Budete na zahradě chtít herní prvky pro své děti? Plánujete stavbu bazénu? Jste zvyklí pořádat táboráky nebo raději grilujete?

Zkuste se ale zamyslet také nad tím, zda by zahrada nemohla nabídnout také něco k snědku. Většina současných domů již nemá sklep a do zavařování se nepustí každý, takže rozsáhlejší pěstební záhony již na nových zahradách nevídáme, přesto je příjemné si na zahradě moci utrhnout sezónní ovoce nebo zeleninu. Nakonec vypěstovat vlastní rajčata nebo bylinky není moc obtížné a výsledek přináší radost.

Další otázky budou směřovat k praktickým věcem. Budeme na zahradě umísťovat dřevník, zahradní domek, kompost? Přejete si mít trávník zavlažovaný automatickou závlahou? Z jakého zdroje by případně měla závlaha brát vodu? Jaké máte vztahy se sousedy? Trpíte alergií na některé rostliny? Budou mít na zahradu přístup domácí mazlíčci (především psi)?

Dobré je také ujasnit si alespoň rámcově, jaký rozpočet na realizaci zahrady vyčleníte, pomůžete nám lépe přizpůsobit návrh zahrady Vašim možnostem.

Takovýto rozhovor trvá zhruba hodinu a na jeho základě získáme základní představu, jaký návrh zahrady máme vytvořit, abychom uspokojili vaše potřeby a požadavky.

 

Ing. Vít Ondráček

 

KONTAKT

+420 777 815 279
arbodesign@arbodesign.cz