Současná zahradní architektura Nizozemska

Holandští zahradní architekti se do současné zahradní tvorby zapsali tak výrazně, že se vytvořili samostatný trend zvaný Dutch Wave (holandská vlna). Přinášíme několik typů na výlet pro nadšence do zahradní architektury.

Zahradní inspirace Mien Ruys

Moerheimstraat 84, Dedemsvaart

Celoživotní dílo holandské zahradní architekty Mien Ruys, ve kterém se vzájemně prolínají okrasné zahrady, sloužilo jako tvůrčí laboratoř, kde autorka zkoušela zahradní design před uvedením do praxe. Po smrti Mien se správy komplexu ujala nadace a tento výjimečný objekt zahradní architektury je přístupný pro širokou veřejnost.

Priona Gardens

Rondweg 1a, Schuinesloot

Nedaleko od Dedemsvaartu žili a pracovali dva partneři zahradní architekti Henk Gerritsen a Anton Schlepers, kterým v odborných publikací patří zakladatelské místo holandské vlny. Dnes unikátní prostředí vzájemně propojených zahradních zákoutí využívá restaurace přímo v původních sklenících a jejich okolí.

Ukázkové zahrady v Appelternu

Walstraat 2a, Appeltern

Obdoba ukázkových a pokusných zahrad rakouského Tullnu je v Appelternu ještě rozsáhlejší a rozmanitější. Návštěvníci si zde mohou prohlédnout mnoho nápadu týkající se obytných zahrad a současné zahradní architektury vůbec.

Soukromá zahrada Pieta Oudolfa

Broekstraat 17, Hummelo (pro veřejnost již uzavřeno)

V současnosti nejvěhlasnější persona současné nizozemské zahradní architektury si od roku 2018 nechává svou soukromou zahradu již jen pro sebe, kdo však prohlídku stihl, má zážitek na celý život. Ostatní zájemci o tvorbu Pieta Oudolfa jsou již bohužel odkázáni pouze na veřejně přístupné plochy v Evropě a USA.

KONTAKT

+420 777 815 279
arbodesign@arbodesign.cz