arboDesign :: zahradní architektura
arboDesign :: zahradní architektura


Zahradní architektura USA :: Veřejné parky v New Yorku, část I. 


Během naší expedice, kterou jsme podnikli napříč Spojenými státy, jsme se mohli přesvědčit o vysoké úrovni zahradní architektury v této zemi. V tomto seriálu se budeme zabývat vybranými objekty zahradní a krajinářské architektury, které jsme měli možnost navštívit.


Prospect Park, méně známý příbuzný Central Parku


Předtím, než zahradní architekti Frederick Law Olmsted a Calvert Vaux v New Yorku vytvořili mnohem známější Central Park na Manhattanu, spolupracovali na projektu hlavního veřejného parku ve čtvrti Brooklyn. Výrazově se jedná o klasický volně krajinánářský park; v podstatě je to archetyp anglické rurální pastorální krajiny přenesené do pléna dnes převážně afroamerického Brooklynu. Toto prostředí je radikálně odlišné od anglického venkova a jeho šlechtitelských sídel, u kterých tato forma krajinářské architektury původně vznikala.

Tento paradox však překvapivě výborně funguje; park je vyhledávaným centrem odpočinku (ať už aktivního, nebo pasivního) a konají se zde rozmanité kulturní akce. Park nabízí krásné výhledy (prospect lze přeložit jako výhled) a nabízí řadu vybavení pro sport i poučení. Nutno však říci, že ve srovnání s jeho protějškem na Manhattanu není tak nákladně řešen a nedosahuje jeho úrovně vyžití.


Autor: Bc. Vít Ondráček
Fotografie: Bc. Vít Ondráček, Mgr. Ludmila Ondráčková
Zajímavé odkazy

www.cestovanípousa.cz :: Cenné informace před cestou do USA

Související článkyZahradní architektura USA


Zahradní architektura USA

Zahradní architektura USA :: Veřejné parky v New Yorku, část II.


Druhé pokračování seriálu o zahradní architektuře v USA bude narozdíl od předchozího článku, který se věnoval klasickým dílům zahradní a krajinářské architektury 19. století, zaměřen na novější realizace. Začneme na jižním Manhattanu ...
Okrasné rostliny

Zahradní architektura USA :: Antická krajina města Washington, část III.


Washington, hlavní město USA, bylo založeno na samostatně vyčleněném území District of Columbia na břehu řeky Potomac. Z hlediska zahradně krajinářské tvorby je zajímavé, že jeho vládní čtvrť, tzv. National Mall, je koncipován jako komponovaná krajina. ...

arboDesign © Vít Ondráček 2012 :: www.zahrada-sivice.cz